História

 

Pod Rímskokatolícku cirkev Farnosť Pružina patrí filiálka Ďurďové.  Vo Farnosti Pružina  je Farský kostol sv. Žofie zo 14. stor. (prestavaný v r. 1759), Kaplnka Ružencovej Panny Márie (r. 1877), Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, Kaplnka Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a v Ďurďovom je Kaplnka Navšívenia Panny Márie z r. 1840.  Vo farnosti sú postavené dve Krížové cesty. Farnosť Pružina patrí pod Dekanát Považská Bystrica.

Kostol pochádza zo 14. storočia. Po príchode Štefana Závodníka v roku 1850 bol kostol zrekonštruovaný a postavený nový bočný oltár, na ktorý umiestnil ranobarokovú sochu Piety. Pri kostole je Kaplnka sv. Žofie, ktorá bola upravená na spôsob lurdskej jaskyne. Okolo kostola je Kalvária Sedembolestnej Panny Márie, ktorá má sedem zastavení a kalvária Umučenia Pána, tá má štrnásť zastavení. Pápež Pius IX. udelil pružinskej kalvárii odpustky. V roku 1876 posvätil Závodník základný kameň priestrannej Kaplnky sv. Ruženca. Vo výklenkoch sa nachádzajú sošky sv. Vendelína a sv. Štefana. V Briestennom neďaleko Pružiny sa nachádza zrubová zvonica z 19. storočia, ktorá je zaradená i do zoznamu kultúrnych pamiatok.

 

Obec Pružina sa nachádza v Strážovských vrchoch, na severovýchodných úpätiach najvyššieho vrchu Strážovskej vrchoviny Strážova, v doline Pružinky. Jej súčasťou sú osady Priedhorie, Mlynište, Chmelisko, Podstrážie a Briestenné.

Kňazi pôsobiaci v Pružinskej farnosti po Štefanovi Závodníkovi: Andrej Papay, Štefan Herman, Ferdinand Foltán, Dr. Daloš, Dr. Viktor Rašovec, hon. dekan Jaroslav Roman, Mgr. Róbert Hanuliak.

 

Cirkevné pamiatky:

  • Rímskokatolícky farský kostol sv. Žofie - pôvodne gotický, v roku 1759 zväčšený o presbytérium
  • Kalvária okolo kostola: 7 obrazov od J. B. Klemensa z r. 1863, 4 obrazy od K. Švestku r. 1880
  • Kaplnka pred kostolom z r. 1879
  • Kaplnka Ružencovej Panny Márie z r. 1877
  • Kaplnka (prícestná) sv. Jána Nepomuckého
  • Stará rímskokatolícka fara (pôsobil v nej Štefan Závodník)
  • Cirkevná škola Štefana Závodníka z r. 1875 (dnes obecný úrad)
  • Socha sv. Jána Nepomuckého v Pružine – Priedhorí z r. 2012